تاریخ : چهارشنبه 13 فروردین - فارسی | En
پیام رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به مناسبت ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به مناسبت ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی پیامی صادر کرد.

دکتر نجفی‌نژاد در این پیام آورده است: پس از سال‌ها تلاش ایران، با تایید کارشناسان سازمان IUCN (اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت) و در چهل و سومین اجلاس یونسکو، جنگل‌های هیرکانی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این جنگل‌های ارزشمند با مساحتی نزدیک به دو میلیون هکتار در دامنه‌های شمالی رشته کوه‌های البرز گسترده شده و با داشتن بیش از ۳۲۰۰ گونه‌ی گیاهی به تنهایی ۴۴ درصد از فلور ایران را در خود جای داده است. تنوع زیستی بالای گیاهی و جانوری این جنگل‌ها به حدی است که این منطقه از سال‌ها قبل به عنوان یکی از نقاط داغ تنوع زیستی در نیمکره شمالی مورد تائید سازمان‌های جهانی قرار گرفته بود. به لحاظ تاریخی نیز وجود برخی گونه‌های بازمانده از دوران‌های گذشته زمین شناسی (مانند لرگ، آزاد و انجیلی) زیست‌جغرافیدانان را به این نتیجه رسانده است که جنگل‌های هیرکانی بازمانده از دوران ترشیاری بوده و قدمتی حدود ۲۵ میلیون سال دارد.

وی تاکید کرده است: این جنگل‌ها در کنار ارزش‌های تاریخی و زیستی خود، خدمات متنوع اکوسیستمی نظیر افزایش کمیت و کیفیت منابع آبی، ترسیب کربن، تولید محصولات چوبی و غیر چوبی، گردشگری، تلطیف آب و هوا، حفظ ذخائر ژنتیکی، زیبایی منظر را نیز فراهم می‌کنند.

ثبت جهانی این میراث شکوهمند و گرانبها موجب جلب توجه بیشتر در مقیاس ملی و بین المللی شده و از این رهگذر می توان به حفاظت و توسعه‌ی بهتر آن در آینده امیدوار بود زیرا ثبت جهانی یک اثر سبب محافظت و نگهداری و معرفی ارزش‌های آن به جهانیان خواهد شد.

رییس دانشگاه در پایان اظهار کرد: ثبت جهانی این جنگل­ها می‌تواند نقطه عطفی در حفاظت، نگهداری و توسعه‌ی پایدار این میراث ارزشمند باشد. از این روی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به عنوان یکی از پیشگامان عرصه‌ی فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و اجرایی در زمینه‌ی جنگل‌های هیرکانی برخود لازم می‌داند تا این رویداد مهم و تاریخی را به همه علاقمندان به این جنگل‌های باستانی مخصوصا جامعه‌ی منابع طبیعی و محیط زیست ایران تبریک گفته و از تلاش­های دست­اندرکاران ثبت این اثر این تاریخی به نوبه خود قدردانی می­کند. امیدواریم با استفاده از ظرفیت­های علمی داخلی و بر اساس مبانی علمی، روش­های مدیریتی نوین متناسب با شرایط این جنگل­ها تهیه و تدوین و به مرحله اجرا در آید.