تاریخ : دوشنبه 25 آذر - فارسی | En
استاندار گلستان: نجات خلیج گرگان نیازمند همفکری محققان و مدیران است

نشست تخصصی دریای خزر، نوزدهم مرداد ماه باحضور جمعی از محققان و مدیران در سالن رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

استاندار گلستان در این نشست گفت: بحث رژیم حقوقی دریای خزر طبق کنوانسیون حفاظت از محیط دریایی دریای خزر در ۲۱ مرداد سال ۱۳۸۵ با حضور پنج کشور حاشیه دریای خزر به تصویب رسید.

دکتر هادی حق شناس افزود: این کنوانسیون برپایه اصل پیشگیرانه دارای چهار پروتکل است که تا به حال  فقط پروتکل آمادگی واکنش با سوانح نفتی به تصویب رسیده است و مابقی پروتکل‌ها در حال کارشناسی است.

وی خاطرنشان کرد: تا به امروز هیچ منبع حقوقی درخصوص سهم دهی دریای خزر وجود ندارد.

وی تصریح کرد: محیط زیست باید در خدمت انسانها باشد زیرا اگر اینگونه نبود دلیل خلقت محیط زیست بیهوده بود، اما انسانها باید طبق استاندارد از محیط زیست و منابع طبیعی استفاده بکنند، زیرا شرعا، عرفا، قانونا و اخلاقا باید محیط زیست را به نسل آینده تحویل بدهیم.

استاندار گلستان بیان کرد: از ابتدای سالجاری، حدود ۵۰ میلیون تن کالا در بنادر ایران تخلیه شده است که از این میان فقط ۲/۵میلیون تن یعنی ۴ درصد در بنادر شمالی کشور تخلیه شده است.

وی گفت: نگاه بازرگانی، تفریحی و گردشگری و صنعتی قابل توجهی در بخش دریای خزر کشور ایران وجود ندارد در حالیکه امروز باید به فکر جذب سرمایه و استفاده بهینه از دریای خزر باشیم.

دکتر حق شناس با اشاره به خلیج گرگان تاکید کرد: موضوع خشکسالی خلیج گرگان نیازمند توجه، تحقیق و رسیدگی  است  زیرا طبق گفته محققان، طی سالیان آینده و با کاهش سطح آب در خلیج گرگان، معضل ریزگردها و وجود بیابان، حیات منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد پس باید به فکر برآورده‌شدن نیاز آبی در خلیج گرگان باشیم.