تاریخ : دوشنبه 25 آذر - فارسی | En
رییس پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور: برای اولین بار، مطالعات در بخش‌های عمیق دریای خزر انجام شد

نشست تخصصی دریای خزر، نوزدهم مرداد ماه باحضور جمعی از محققان و مدیران در سالن رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

رییس پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور در این نشست گفت: دریای خزر از لحاظ اینکه منبع‌ زندگی در استان‌های شمالی است دارای اهمیت بسیاری است.

دکتر ابطحی خاطرنشان کرد:  تغییرات انسانی در دریای خزر بیش از تغییرات طبیعی تاثیرگذار است.ساخت و سازها در سواحل، تخریب رودخانه‌ها، برداشت بی‌رویه از رودخانه، افزایش آلاینده‌ها در مناطق ساحلی و… از جمله عوامل تهدیدکننده در حاشیه جنوبی دریای خزر هستند.

وی بیان کرد: مطالعات در بخش‌های عمیق دریای خزر برای اولین بار توسط پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور انجام شد.

دکتر ابطحی تصریح کرد: نمونه‌برداری از عمق ۸۰۰ متری دریای خزر و مطالعه در فیزیک و شیمی دریای خزر نیز در این راستا انجام شد.

در ادامه دکتر علیزاده معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور گفت: دریای خزر دارای ارتباط هیدرولوژیک نیست و فقط ارتباط کشتیرانی دارد.

دکتر علیزاده افزود: حوزه خزر یخبندان دائمی ندارد فقط برخی از قله های البرز و قفقاز وجود دارند که یخچالهای موجود در این منطقه از نظر اندازه، کوچک و فاقد اهمیت هیدرولوژیک هستند.

وی خاطرنشان ساخت: مصرف آب حوضه آبخیز دریای خزر، در حال حاضر ۴۳ کیلومترمربع در سال است که در کشورهای شمالی دریای خزر، مصرف آب کاهش داشته اما در کشور ایران که در بخش جنوبی دریای خزر قرار دارد، مصرف آب در حال افزایش است.

سپس عضو هیأت علمی پژوهشکده اکولوژی دریای خزر گفت: بیش از ۸۵۰ گونه جانوری دریایی و ۱۳۰ گونه ماهی در ۱۹ حوضه آبخیز دریای خزر وجود دارد.

دکتر نادری افزود: به دلایل مختلف مانند صید بی‌رویه، تخریب زیستگاه، احداث سدهای غیراستاندارد، برداشت شن و ماسه و… ماهیان دریای خزر، در حال انقراض هستند.