تاریخ : پنج شنبه 13 آذر - فارسی | En
باحضورمعاون فرهنگی سیاسی نهادنمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهای کشور؛ جلسه ستاد اقامه نماز دانشگاه های استان گلستان برگزار شد

جلسه ستاد اقامه نماز دانشگاه های استان با حضور دکتر نجفی نژاد، رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، حجت الاسلام و المسلمین تقوی، معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای سراسر کشور، حجت الاسلام و المسلمین مازندرانی، مسئول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان و سایر روسای دانشگاههای استان، چهارشنبه، ۳۰ مهرماه در سالن رشد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان در این نشست گفت: نماز یکی از مهم‌ترین ارکان مکتب اسلام می باشد و نیاز است که به چگونگی این رکن مهم در جامعه اسلامی توجه ویژه‌ای شود.

دکتر نجفی نژاد با بیان اینکه این نگرانی وجود دارد که مقوله نماز به عنوان اصلی ترین رکن اسلام در ادارات به یک عمل صرفاً اداری و نمادین تبدیل شود گفت: باید تلاش شود جایگاه واقعی این موضوع کلیدی در جامعه اسلامی جایگاه ارزشی داشته باشد و به شاخص‌های کم اهمیت تبدیل نشود.

وی افزود: جامعه ارزشی اسلامی باید در زمینه تشویق افراد جامعه به درک نماز و تأثیر برکات آن در زندگی و توجه به کیفیت نماز تلاش کند.

ایشان با اشاره به اینکه در زمینه نماز، به عنوان یک بحث اصلی در جامعه، باید فکر و گفتگوی بیشتری صورت گیرد تصریح کرد: امروزه یکی از مهمترین دغدغه ها در جامعه، بحث جوانان است و دانشگاه‌ها باید تلاش کنند نسل جوانی که وارد دانشگاه می شود را به سمت درک و فهم درست از نماز هدایت کنند که این امر نیازمند تحقیق و پژوهش‌های فراوانی است.

در ادامه معاون فرهنگی سیاسی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های کشور گفت:دربحث نماز، دانشگاه ها باید برای همه جامعه الگو باشند و در زمینه برپایی نماز به صورت علمی برنامه‌ریزی کنند.

حجت الاسلام و المسلمین تقوی افزود: مهمترین فعالیت معاونت فرهنگی و سیاسی نهاد رهبری کشور پیگیری مسائل مربوط به برپایی نماز در دانشگاه ها می باشد.

وی بر ادای نماز اول وقت و تبدیل آن به یک فرهنگ در جامعه تاکید کرد و گفت: در دین اسلام نماز در بین دیگر تکالیف، بیشترین اهمیت را داشته و وجه مشترک تمام ادیان آسمانی است.

دبیر ستاد عالی اقامه نماز دانشگاه‌های کشور افزود: در بحث رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور، مباحث دینی و فرهنگی و دیانت باید بیشتر مد نظر قرار گیرد و نیاز است نظام رتبه بندی دانشگاه ها، بومی شده و نقش فرهنگی و دینی دانشگاه ها در آن دیده شود.

ایشان بیان داشت: در بسیاری از موارد الگوگیری ها ازدیگر کشورها است که باید نسبت به بومی سازی این الگوها اقدام کرد.

حجت الاسلام و المسلمین تقوی با بیان اینکه درحال حاضر ۴۰۰۰ امام جماعت در دانشگاه‌های کشور در حال فعالیت هستند خاطر نشان کرد: امروزه بهترین مساجد برپاکننده نمازهای جماعت، در دانشگاه‌ها وجود دارد. هرچند که نیاز است تا دانشگاهیان در بحث علمی نماز، اهتمام ویژه ای داشته و طرح‌ها و ایده‌های نوینی را ارائه کنند.

سپس حجت الاسلام و المسلمین مازندرانی مسئول دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان با اشاره به اینکه بحث نماز به عنوان یک تکلیف است گفت: در اسلام تاکیدات فراوانی بر اقامه نماز شده است .

ایشان با بیان اینکه همه اعمال انسان، با نماز او ‌سنجیده می شود گفت: فوائد و اثرات فراوانی در اقامه نماز اول وقت وجود دارد که یکی از فواید آن، ایجاد نظم در انسان است.

حجت الاسلام و المسلمین مازندرانی در پایان، وضعیت نماز در دانشگاه‌ها را رضایت بخش دانست و خاطرنشان کرد: حضور در نماز جماعت در دانشگاه ها به دلیل وجود انسان های فرهیخته و عالم بسیار با اهمیت است.